Wzmożona aktywność fizyczna – jak wpływa na poziom magnezu w organizmie?
Magnez to minerał, który pomaga regulować wiele funkcji organizmu. Jest głównym składnikiem tworzenia kości i zębów, skurczu mięśni, przekazywania impulsów nerwowych i wytwarzania energii. Niedobór magnezu może prowadzić do skurczów mięśni, zmęczenia, drażliwości i innych objawów.
Zwiększona aktywność fizyczna może zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na magnez. Prowadzi to do większego ryzyka niedoboru magnezu u osób, które już mają niedobór lub tych, które mają wysoki poziom aktywności fizycznej. Zwiększone zapotrzebowanie na magnez podczas zwiększonej aktywności fizycznej może wynikać z uwalniania wapnia z kości do osocza krwi podczas wysiłku, co prowadzi do obniżenia poziomu magnezu w osoczu krwi.
Co warto wiedzieć na temat magnezu i jego niedoborów?
Magnez to minerał, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak orzechy, fasola i ciemnozielone warzywa. Jest niezbędny do różnych funkcji organizmu, a zwiększenie aktywności fizycznej może zwiększyć zapotrzebowanie na magnez. Magnez jest czwartym najbogatszym minerałem w organizmie, gdzie pomaga w utrzymaniu wielu funkcji organizmu. Pomaga utrzymać mocne i zdrowe kości, reguluje ciśnienie krwi i rozluźnia mięśnie.
Niedobór magnezu wiąże się ze złymi wynikami zdrowotnymi, w tym chorobami serca, cukrzycą, rakiem i osteoporozą. Niskie spożycie magnezu może również przyczyniać się do zmęczenia i skurczów mięśni. Najczęstsze objawy niedoboru magnezu to skurcze lub skurcze mięśni, lęk lub bezsenność, bóle głowy/migreny, zmęczenie lub osłabienie, duszność i kołatanie serca.
Gdzie można znaleźć magnez, aby zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie?
Magnez to minerał, który można znaleźć w szerokiej gamie produktów spożywczych, w tym zielonych liściach, pełnych ziarnach, roślinach strączkowych, orzechach i nasionach. Ważne jest, aby uzyskać wystarczającą ilość magnezu, ponieważ może on pomóc regulować ciśnienie krwi i wspierać zdrowie kości. Owoce, warzywa i rośliny strączkowe to dobre źródła magnezu, które mogą pomóc w uzyskaniu zalecanego spożycia.
Zwiększona aktywność fizyczna prowadzi do większego zapotrzebowania organizmu na magnez. Może to prowadzić do niedoboru u niektórych osób, które nie otrzymują wystarczającej ilości z diety lub mają niskie zapasy magnezu w swoich organizmach. Magnez odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu poznawczym i śnie. Depresja związana jest z niedoborem magnezu. Niedobory magnezu mogą powodować depresję. Hipomagnezemia to zaburzenie, w którym organizm nie ma wystarczającej ilości magnezu we krwi. Może prowadzić do dezorientacji, drgawek, a nawet śmierci. Niedobór magnezu jest często leczony lekami lub przepisanymi suplementami, takimi jak cytrynian magnezu lub chlorek magnezu, które mają wyższą biodostępność niż inne formy suplementów magnezu.
Nie tylko magnez jest potrzebny przy wzmożonej aktywności fizycznej
Zwiększenie aktywności fizycznej nie tylko zwiększa zapotrzebowanie na magnez, ale ma również wpływ na poziom innych minerałów, takich jak wapń, potas i sód w organizmie. Ponieważ spożycie wapnia wiąże się z aktywnością fizyczną, odpowiednie spożycie tego minerału jest niezbędne dla dobrego zdrowia. Organizm wchłania około 10 procent wapnia obecnego w pożywieniu, dlatego zaleca się ograniczenie dziennego spożycia do 1000 mg.
Jeśli dana osoba nie otrzymuje wystarczającej ilości wapnia z diety, może wymagać suplementu, na przykład tylko jedna trzecia Amerykanów spełnia minimalne zalecane spożycie wapnia. Organizm potrzebuje również sodu do prawidłowego funkcjonowania, zwłaszcza gdy występuje wysoki poziom aktywności fizycznej. Sód pomaga w przekazywaniu impulsów nerwowych i skurczów mięśni. Zalecane spożycie magnezu w diecie wynosi 350 mg. Produkty takie jak pełne ziarna, orzechy i fasola są bogate w magnez. Suplementy magnezu mogą być wymagane, gdy spożycie minerałów jest niższe niż minimalne dzienne zapotrzebowanie lub jeśli dana osoba ma schorzenia, które wpływają na ich spożycie.